středa 16. dubna 2014

Křeček syrský

Křeček syrský (Mesocricetus auratus) je savec patřící do řádu hlodavců. Jeho přední zuby, kterým se říká hlodáky, jsou v neustálém růstu, díky kterému je nutné, aby si je křeček pravidelně obrušoval, jinak může dojít k vážným zdravotním problémům pokud přerostou. V případě, že k tomu dojde, je nutné je křečkovi zkrátit. Délka těla je 14 - 17 cm, samice bývají větší než samci, křeček váží 100 - 190 g a dožívá se 2 - 2,5 roku. Mláďata se rodí nedovyvinutá holá, slepá a hluchá, velmi rychle rostou a pohlavně dospívají. Vrhy bývají velmi početné. Samice mívá více vrhů ročně, doba březosti je velice krátká (16 dní). Počet chromozómů je 44.
Křeček syrský pochází z polopouštních oblastí Sýrie. Žije samotářským životem v norách hlubokých asi 2.5 m, které se skládají z mnoha tunelů a komor, kde křeček spí a má zásoby potravy. Je to noční zvíře, které spí během horkých dní a probouzí se za chladnějších večerů, kdy se vydává za potravou, kterou si ukládá do velkých lícních toreb. V průběhu noci se vrací několikrát do nory vyprázdnit torby, takže se docela naběhá. Křeček syrský špatně vidí, zato má dobře vyvinutý sluch (slyší i ultrazvuk) a čich.
Přírodní zbarvení je zlaté, proto je někdy nazýván křečkem zlatým. Dále jsou známy i některé další názvy spojené s určitou barvou, kresbou nebo délkou srsti. Tak například křeček syrský černý dominantně tečkovaný je nazýván dalmatinem, křeček syrský páskovaný bývá pojmenováván jako křeček panda nebo křečkovi syrskému s dlouhou srstí se říká křeček medvědí. Název křeček medvědí se taktéž vžil pro linii vzrůstem velikých křečků syrských. Nedoporučuji však tato pojmenování používat, protože pak nikdo neví, o čem je přesně řeč.

Žádné komentáře:

Okomentovat