pátek 18. dubna 2014

Jak se správně starat o křečka či křečíka?

Rozmyslete, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat kupříkladu mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Křeček zlatý, neboli syrský, je přátelský, dá se snadno ochočit. Můžete ho sehnat v různých barevných variantách. Samičky bývají trochu agresivnější, ale je to milý společník a dá se ochočit ze všech druhů křečků nejlépe. Pokud jich ale chcete více, musíte je chovat odděleně. Křeček džungarský je mírumilovný a hravý. U tohoto druhu není problémem chovat jej ve skupinkách. Lépe stejného pohlaví, popřípadě i ze stejného chovu, abyste zabránili zbytečným potyčkám a množení. Křeček Roborovského je jeden z těch plachých zástupců, kteří se neochočí moc snadno, takřka vůbec. Je plachý, nedůvěřivý a snaží se před vámi neustále někam utíkat.
Pokud tedy máte vybraný druh křečka a s ním i jejich počet, popřípadě pohlaví, je důležité sehnat potřebné vybavení klece a klec samotnou. K vybavení klece nezapomeňte na misku na jídlo (nejlépe keramickou - nebude ji moci kousat), napáječku (pokud si donesete domů malinkého křečíka, může se stát, že nebude ještě umět pít z napáječky, proto je potřeba dát mu k dispozici jak napáječku, tak i misku s vodou), dále kolotoč pro křečka, různé prolézačky, hamaky na spaní, domečky, mosty, schůdky. Těchto příslušenství je opravdu hodně. Díky nim se křeček nenudí.

 klec pro nové obyvatele. Co se týká klecí pro křečky, někdy je potřeba dávat pozor, aby vám křečík neutekl, zvláště když je malý a protáhne se mřížemi u klece. Proto byste měli křečka hlídat a pozorovat, jestli se dostane ven. Pokud si nejste jisti, je dobré, pro jistotu, klec ještě navíc vyplést tenkým drátem a udělat tak menší mříže. Je to lepší, než potom malého, plachého křečka nahánět po celém bytě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to v mnohých případech i nemožné.
Všechno je tedy už nachystané a můžete si donést křečíka domů. Pokud si křečka vybíráte, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne tvrdě spí. Dávejte pozor na jeho vzhled – neměl by být pohublý, neměl by mít žádná olyslá místa v srsti, měl by mít čisté oči a nos, bez výtoku. Měl by být čilý a bystrý, ne apatický. Koupit křečka byste měli v jeho 4-7 týdnech, to je křeček mladý a dá se mnohem snadněji ochočit. Je lepší kupovat křečka u chovatele, kde je od mládí zvyklý na lidskou ruku a není tak plachý. Také riziko nemocí je podstatně nižší.
Křečci moc rádi jedí, a jsou velmi známí svými "tvářemi" neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hodně potravy "na horší časy". I vy se s tímhle u svých křečíků zaručeně setkáte. Můžete je pozorovat a bude vám to připadat velmi legrační. Křečkův apetit je velký a někdy jsou kvůli tomu hákliví na nadváhu. Pokud tedy zaznamenáte, že váš křeček má nějakých pár gramů navíc, můžete mu z jídla vybírat semínka slunečnic, které jsou kalorická. Co se týká potravy křečků, můžete zakoupit speciální směs pro křečky, která obsahuje pšenici, oves, kukuřici, slunečnicová semínka, svatojánský chléb, oříšky... a tyhle směsi doplňovat ovocem, zeleninou, listem pampelišky, psími granulemi.
Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

Žádné komentáře:

Okomentovat